Логотип FIXOPTIC

Ми завжди готові допомогти вам у всіх питаннях пов'язаних з окулярами

Месенджери
Понеділок - П'ятниця 
9:00  – 17:00 
м. Київ, вул. Гаспринського, 15

Виберіть свою мову

(068)-687-59-09 Пн-Пт: 10.00-17.00

Виберіть свою мову

Астигматизм: що викликая, симптоми, діагностика, види, лікуванння.

Астигматизм в ночі за кермом

Астигматизм не є хворобою; це просто тип аномалії рефракції або стану зору, який спричиняє розмитість, нечіткість або спотворення зору.  

Що викликає астигматизм?

Астигматизм — це стан, спричинений тонкими дефектами в тому, як ваше око викривляє світло (цей процес називається заломленням), який проходить до сітківки, світлочутливої ​​області в задній частині очного яблука. Зоровий нерв передає нервові імпульси від сітківки до головного мозку, який перетворює їх на зір.

Якщо ваш зір працює належним чином, ваша рогівка та кришталик за нею заломлюють світло в сітківку. На жаль, недоліки кривизни рогівки або кришталика (або обох) можуть перешкоджати правильному фокусуванню зображень на сітківці. Мозок сприймає ці очні дефекти як нечіткі або спотворені зображення.

Астигматизм є одним з трьох найпоширеніших видів аномалії рефракції. Швидше за все, ви чули про два інших: міопію (короткозорість)міопію (короткозорість) і гіперметропію (далекозорість).

Ваша рогівка - це прозорий купол, що покриває передню поверхню ока. Він вигнутий, як лінза телескопа чи фотоапарата. Ідеально вигнута рогівка та природний кришталик фокусують світлові сигнали на сітківці, створюючи чітке зображення в мозку.

На жаль, рогівка та кришталик можуть мати недосконалі криві, які перешкоджають заломленню світла, створюючи нечіткий або спотворений зір, який ми називаємо астигматизмом. Дефекти в інших структурах ока також можуть сприяти виникненню астигматизму.  

astigmatism

Симптоми астигматизму

Загальні ознаки та симптоми астигматизму включають:

 • Примружені очі

 • Розмитість або спотворення зору на всіх відстанях

 • Поганий нічний зір

 • Двоїння в одному або обох очах

 • Напруга очей

 • Головні болі

Діагностика

Під час перевірки зору ваш окуліст сканує ваше очне яблуко, щоб виміряти всю його поверхню в трьох вимірах. Частини ока, які називаються меридіанами, допомагають вашому офтальмологу визначити високі та низькі плями на рогівці, які викликають астигматизм. Вимірювання, яке називається діоптрією, визначає, наскільки сильно заломлення відбувається в кожному меридіані.

Меридіани ока схожі на циферблат традиційного годинника. Один меридіан, наприклад, є лінією, що з’єднує 6 (нижніх) з 12 (верхніми). Ще одним меридіаном є лінія від 9 (ліворуч) до 3 (праворуч).

Очні лікарі оцінюють різницю між меридіанами ока, щоб визначити правильний рецепт для отримання чіткого зору. Такі тести, як ретиноскопія, включають освітлення ваших очей, коли ви дивитеся крізь різні лінзи, поки ваш лікар не знайде ту, яка найкраще прояснює ваш зір. 

Астигматизм у дітей

Діти часто народжуються з астигматизмом, хоча зазвичай він проходить протягом першого року. Мало дітей виявляють ознаки астигматизму у віці від 5 до 9 років.

Проте деякі діти не переростають свій астигматизм, і невиправлений астигматизм може негативно вплинути на навчання та розвиток.

Таким чином, важливо планувати регулярні огляди очей для дітей, щоб виявити астигматизм та/або інші невиправлені аномалії рефракції.

Види астигматизму

Астигматизм має три основні класифікації, визначені головними меридіанами (найкрутіший і найплоскіший меридіани ока).

 • Міопічний астигматизм: головні меридіани ока є короткозорими (міопія + астигматизм).

 • Далекозорий астигматизм: головні меридіани далекозорі (гіперметропія + астигматизм).

 • Змішаний астигматизм: головні меридіани є як ближніми, так і далекозорими (астигматизм є основною помилкою заломлення).

Ви також можете побачити астигматизм, описаний як:

 • Рогівка: дефекти рогівки.

 • Lenticular: Дефекти кришталика ока. 

 • Звичайний: головні меридіани перпендикулярні (на відстані 90 градусів).

 • Нерегулярні: головні меридіани не перпендикулярні (іноді це спричинено травмами та рубцями на рогівці). Кератоконус, тривале витончення рогівки та деякі види операцій на очах також можуть спричинити неправильний астигматизм.

Лікування астигматизму

Окуляри, контактні лінзи та деякі операції на очах, такі як LASIK, можуть виправити астигматизм.

Окуляри

Прописні лінзи по рецепту виправляють дефекти заломлення рогівки та кришталика ока. 

Контактні лінзи

Багато людей вирішують виправити астигматизм за допомогою контактних лінз, які бувають трьох основних різновидів:

 • Торичний. Ці м’які контактні лінзи можуть мати різні рівні заломлення, які узгоджуються з окремими меридіанами ока, забезпечуючи точну корекцію зору. Через складну конструкцію торичні контактні лінзи для астигматизму часто дорожчі за інші типи.

 • Газопроникний. Ці жорсткі лінзи мають однакову форму, яка по суті замінює ефект заломлення рогівки. Вони часто забезпечують чіткіший зір, ніж їх м’які торічні аналоги. Зауважте, що в деяких газопроникних лінзах використовуються торичні конструкції. Спочатку газопроникні лінзи можуть бути менш зручними, ніж торичні, але з часом забезпечують чудову корекцію зору та комфорт.

 • Гібрид. Ці лінзи жорсткі в центрі для кращої чіткості зображення, але м’які по краях для більшого комфорту. Вони часто забезпечують найкраще з обох світів для корекції астигматизму за допомогою контактних лінз. Гібридні та газопроникні лінзи вимагають більше часу та досвіду, щоб отримати точне пристосування, тож враховуйте це при виборі. 

Хірургія астигматизму

Операції зі зміни форми рогівки та видалення катаракти можуть виправити астигматизм. Наприклад, хірургія LASIK використовує високоточні лазери, щоб зробити рогівку більш симетричною та назавжди виправити помірну кількість астигматизму. 

Крім того, очний хірург може імплантувати торичну інтраокулярну лінзу (ІОЛ) в око, щоб одночасно виправити астигматизм і видалити катаракту. 

Зауважте, що торична ІОЛ може бути значно дорожчою. Хірургічне втручання є постійним, тому ви повинні зважити ризики та переконатися, що ваш лікар впевнений, що ви є хорошим кандидатом для цього. 

Зір у всіх різний, а це означає, що кожна форма астигматизму має унікальний вплив. Це означає, що ви повинні приділяти особливу увагу підгонці та функції ваших лінз для окулярів або контактних лінз. І не занурюйтеся в хірургію, поки ви ретельно не вивчите цю тему та не обговорите її зі своїм окулістом.

поширені запитання

З: Як астигматизм впливає на водіння вночі?

A: Нічне водіння з невиправленим астигматизмом може бути складним завданням. Це пояснюється тим, що астигматизм спричиняє розсіювання світла в оці, а не фокусування його в одній точці (сітківці). Вулиці та світлофори мають відволікаючі відблиски, ореоли або смуги для людей з астигматизмом. Це може негативно вплинути на нічну їзду.

З: Чи можна отримати контактні лінзи для лікування астигматизму?

A: Так, ви можете отримати контактні лінзи для лікування астигматизму. Є три основні варіанти: м’які торичні лінзи, газопроникні лінзи та гібридні лінзи. Кожна лінза має різні переваги, тому найкраще поговорити зі своїм окулістом, щоб дізнатися, які контактні лінзи для астигматизму найкраще підходять у вашій ситуації.

З: Чим лінзи для окулярів для астигматизму відрізняються від інших лінз?

A: Лінзи для астигматизму відрізняються від інших тим, що вони мають додаткові специфікації для оптики. Циліндр (позначений як CYL у рецепті для зору) вказує, чи потрібна лінза додаткової потужності для корекції астигматизму. Хтось із астигматизмом також матиме специфікацію AXIS, яка позначає обертання корекції астигматизму. Хтось без астигматизму не матиме специфікації CYL або AXIS.

Логотип FIXOPTIC

Ми завжди готові допомогти вам у всіх питаннях пов'язаних з окулярами

Карта сайта

Ми на карті