Ми завжди готові допомогти вам у всіх питаннях пов'язаних з окулярами
Ми завжди готові допомогти вам у всіх питаннях пов'язаних з окулярами
Міопія (короткозорість) – це порушення рефракції, яке викликає розмитість зору вдалину. Це найпоширеніша причина погіршення зору у людей віком до 40 років. Короткозорість зазвичай починається в дитинстві, але може продовжувати погіршуватися в ранньому дорослому віці. Це називається прогресуванням короткозорості.
Майже половина дітей із прогресуючою міопією досягає стабільного стану до 15 років. Приблизно три чверті стабілізуються до 18 років і майже всі стабілізуються до 24 років. Однак міопія може швидко прогресувати та стати високою міопією без належного лікування. Міопія високого ступеня може призвести до небезпечних для зору ускладнень у дорослому віці.
Кількість людей, які мають короткозорість, зростає із загрозливою швидкістю. У 2000 році приблизно 25% населення світу було короткозорим. Дослідження показують, що до 2050 року близько половини населення світу буде короткозорим.
Що викликає короткозорість?
Міопія (короткозорість) виникає, коли око фокусує світлові промені перед сітківкою, а не на сітківці. Це робить віддалені об’єкти розмитими.
Кілька різних факторів сприяють правильному фокусуванню світла на сітківці:
Довжина ока спереду назад
Форма рогівки та кришталика
Розташування кришталика і рогівки відносно один одного всередині ока
Невеликі коливання будь-якого з цих факторів можуть спричинити короткозорість .
У перші роки життя у дітей швидко ростуть і розвиваються очі. Протягом цього часу форма рогівки та кришталика, а також довжина ока приходять в рівновагу для забезпечення чіткого зору.
Цей процес називається еметропізацією. Якщо в очах немає порушення рефракції, це називається емметропією .
Більшість дітей народжуються далекозорими (гіперметропією). Це пояснюється тим, що при народженні очі все ще занадто короткі спереду назад.
Коли дитина росте, процес еметропізації триває приблизно до 6-8 років. У цей момент більшість дітей мають незначну гіперметропію, і лише невеликий відсоток має короткозорість.
Коли це трапляється, очі розвиваються поза емметропією в бік короткозорості. Очне яблуко може стати надто довгим, або вигин рогівки або кришталика може стати занадто крутим. У рідкісних випадках лінза може переміщатися занадто близько до рогівки.
Пік прогресування міопії часто припадає на раннє дитинство. На розвиток і прогресування короткозорості в цьому віці впливає кілька факторів, зокрема:
генетика
Час, проведений на свіжому повітрі
Діяльність поблизу роботи (наприклад, читання та час перед цифровим екраном)
Людина може мати в три рази більший ризик короткозорості, якщо один з її батьків короткозорий. Вони можуть мати в шість разів вищий ризик, якщо обоє батьків короткозорі.
Але останні дослідження показують переконливі докази того, що фактори способу життя також можуть спричиняти короткозорість. Наприклад, тривала робота поблизу екрана пов’язана з більшою ймовірністю стати короткозорим. А проведення більшої кількості часу на свіжому повітрі може відстрочити появу короткозорості.
Короткозорість часто поділяють на дві категорії залежно від її причини: `
Осьова міопія виникає через те, що очне яблуко занадто довге спереду назад (осьова довжина). Це найпоширеніша причина короткозорості, особливо в дитячому віці.
Рефракційна міопія може виникнути, якщо рогівка або кришталик занадто викривлені. Це також може статися, якщо лінза розташована занадто близько до рогівки, але це рідко.
Деякі люди можуть мати комбінацію аксіальної та рефракційної короткозорості.
Короткозорість виникає, коли світло фокусується надто далеко від сітківки.
Людям із короткозорістю важко чітко бачити віддалені об’єкти, наприклад дорожні знаки. Вони зазвичай мають кращий зір під час виконання завдань, таких як читання та використання комп’ютера. Ось чому короткозорість часто називають короткозорістю.
Інші симптоми міопії включають:
Виникли труднощі з діяльністю, яка вимагає хорошого зору вдалину, як-от водіння автомобіля або заняття спортом
Головні болі
Напруга очей
Якщо ви відчуваєте ці симптоми під час носіння окулярів або контактних лінз, заплануйте обстеження очей у свого оптометриста. Вам може знадобитися більш сильний рецепт.
Лікування короткозорості включає всі аспекти догляду за очима, які можуть знадобитися людині з короткозорістю. Він спрямований на корекцію розмитого зору, контроль прогресування короткозорості та зниження ризику ускладнень від високої короткозорості. Лікування короткозорості включає:
Раннє виявлення та діагностика .
Своєчасна корекція та контроль короткозорості.
Обмеження часу перед екраном.
Лікування будь-яких ускладнень, пов’язаних з короткозорістю.
Раннє виявлення короткозорості та втручання є ключовими для уповільнення прогресування короткозорості. Але багато короткозорих дітей не матимуть явних ознак і не скаржаться на симптоми. Якщо їхній зір удалину завжди був розмитим, вони можуть не усвідомлювати, що хтось інший бачить чіткіше.
Це лише одна з причин, чому обстеження очей у дітей є таким важливим, навіть якщо ви не помітили жодних ознак короткозорості чи інших проблем із зором. Рекомендований графік огляду очей для всіх дітей:
Перший очний огляд у 6 місяців
Інший віком від 3 до 5 років
Ще один перед першим класом
Щороку протягом школи
Дітям із ризиком короткозорості в анамнезі або дітям, які вже мають короткозорість, може знадобитися перевірка зору частіше.
Якщо вам або вашій дитині потрібно носити коригуючі лінзи, окуліст повідомить вам, яка сила корекції вам потрібна. Рецепти від короткозорості пишуться зі знаком мінус (-) перед цифрою. Більше число вказує на вищу короткозорість.
Низька міопія коливається від -0,50 до -5,75, а висока міопія -6,00 або більше. Короткозорість високого ступеня викликає занепокоєння, оскільки може призвести до серйозних ускладнень. Ускладнення, пов’язані з високою короткозорістю, включають:
Задня субкапсулярна катаракта
Глаукома
Міопічна дегенерація жовтої плями
Відшарування сітківки
Якщо у вас є ризик високої короткозорості, ваш окуліст обговорить це з вами. Вони також перевірять наявність ускладнень, пов’язаних із високою короткозорістю під час вашого обстеження.
Дорослим і дітям з діагнозом короткозорість необхідно регулярно проходити очні огляди, щоб перевірити ступінь їх короткозорості. Якщо міопія прогресує, раннє втручання має вирішальне значення. Дуже важливо уповільнити прогресування короткозорості до того, як розвинеться короткозорість високого ступеня.
Корекція міопії можлива за допомогою оптичних або хірургічних методів. Оптичні методи включають стандартні окуляри або контактні лінзи. Хірургічні методи включають рефракційну хірургію .
Деяким людям з короткозорістю необхідно постійно носити окуляри або контактні лінзи. Інші можуть носити їх лише для певних завдань, таких як керування автомобілем або перегляд дошки.
Після офтальмологічного огляду лікар-офтальмолог обговорить з вами точну кількість корекції, яка вам потрібна. Вони також скажуть вам, як часто ви повинні носити коригувальні лінзи.
Рефракційна хірургія може зменшити або навіть усунути потребу в окулярах або контактних лінзах. Однак це не варіант корекції, доки короткозорість не стабілізується. Деякі з найбільш поширених рефракційних операцій включають:
PRK
LASIK
Імплантовані лінзи, відомі як факічні ІОЛ
Все більше і більше людей стають короткозорими. Це означає, що є великий інтерес до пошуку способів контролювати прогресування короткозорості в дитинстві. Це особливо важливо, оскільки висока короткозорість може призвести до серйозних ускладнень зору.
Одноразові окуляри та контактні лінзи зазвичай є першою лінією корекції короткозорості. Але ці стандартні лінзи не ефективні для контролю прогресування короткозорості .
Останні дослідження показують, що носіння спеціально розроблених лінз може уповільнити прогресування короткозорості. Є докази того, що ці лінзи можуть уповільнити осьове подовження ока. Іншими словами, вони можуть уповільнити швидкість подовження ока.
Для дітей з прогресуючою короткозорістю ефективні методи боротьби з короткозорістю включають:
Окуляри для контролю короткозорості – певні біфокальні лінзи, прогресивні лінз (PAL) та інші спеціально розроблені окуляри можуть уповільнити прогресування короткозорості.
Контактні лінзи для контролю короткозорості – м’які мультифокальні контактні лінзи та ортокератологія показують успіх у сповільненні прогресування короткозорості. Мультифокальні м'які контактні лінзи спочатку були розроблені для людей з пресбіопією. Новіші конструкції цих лінз використовуються для контролю короткозорості з хорошими результатами. Ортокератологія також відома як терапія зміни форми рогівки. Спеціальні жорсткі газопроникні (RGP) контактні лінзи носяться на ніч, щоб тимчасово змінити форму рогівки під час сну. Це забезпечує чіткий зір протягом дня без окулярів або контактних лінз. Дослідження показують, що ортокератологія також може бути ефективною для зменшення прогресування короткозорості.
Очні краплі з атропіном – Очні лікарі дуже довго використовували очні краплі з атропіном, щоб контролювати короткозорість. Але висока концентрація атропіну в краплях, як правило, викликає побічні ефекти, такі як світлочутливість і головний біль. На щастя, очні краплі з низькими дозами атропіну також можуть уповільнити прогресування короткозорості у дітей. Менша доза може уповільнити прогресування з тією ж швидкістю, що й вища доза, зі значно меншою кількістю побічних ефектів. Деякі діти, однак, погано реагують на краплі атропіну.
Фактори способу життя. Дослідження показують, що проведення принаймні 90 хвилин на день на свіжому повітрі знижує ризик розвитку короткозорості. Батьки також повинні заохочувати дітей робити часті перерви під час читання або часу за екраном поза школою. Звичне тримання книг, екранів та іншого надто близько до очей також може бути фактором прогресування короткозорості.
Стратегії контролю короткозорості можна використовувати окремо або в комбінації. Ваш окуліст може сказати вам, які методи матимуть найбільший вплив на прогресування короткозорості.
Усі діти повинні проходити регулярні огляди очей, починаючи з 6-місячного віку. Це важливо, навіть якщо немає симптомів короткозорості чи інших проблем із очима.
Важливо пам’ятати, що раннє втручання має вирішальне значення. Чим раніше дитина почне застосовувати стратегії контролю короткозорості, тим кращий ефект. Уповільнення прогресування короткозорості є ключовим у зниженні ризику ускладнень, що загрожують зору, у дорослому віці.
Поширені запитання про короткозорість
1: Короткозорість проти далекозорості: у чому різниця?
Відповідь: Різниця між короткозорістю та далекозорістю полягає в тому, що люди з короткозорістю погано бачать об’єкти на відстані, а люди з далекозорістю – зблизька. Щоб чітко бачити об’єкт, зображення має сфокусуватися безпосередньо на сітківці ока — ніби стріла в ціль. При короткозорості зображення потрапляє перед сітківкою, а при далекозорості – за сітківкою.
2: Що означає двостороння короткозорість?
Відповідь: якщо у когось двостороння короткозорість, це означає, що у нього короткозорість обох очей. Рівень міопії може бути або не бути однаковим в обох очах; наприклад, одне око може мати рецепт -1,00, а інше -1,50. Лінзи для окулярів виготовляються та встановлюються окремо на основі рецепта для кожного ока, за умови, що між кожним оком немає великої різниці.
З: Що означає мати високий ступінь короткозорості?
Відповідь: Короткозорість високого ступеня — це медичний термін для тяжкої короткозорості. Зазвичай людині з високою короткозорістю потрібен показник зору -6,00 або вище. Їм також зазвичай потрібно постійно носити окуляри для корекцію зору, щоб брати участь у повсякденній діяльності. Короткозорість високого ступеня підвищує ймовірність розвитку ускладнень, що загрожують зору, пізніше в житті.
4: Астигматизм проти короткозорості: у чому різниця?
Відповідь: Короткозорість виникає, коли око фокусує світлові промені в одній точці перед сітківкою. Це трапляється, якщо очне яблуко надто довге, рогівка або кришталик занадто вигнуті або кришталик розташований занадто близько до рогівки. Короткозорість викликає розмитість зору вдалину. Астигматизм — це коли світлові промені фокусуються в кількох точках перед і/або позаду сітківки. Це робить зір розмитим на всіх відстанях. Це відбувається, якщо вигин рогівки або кришталика нерівномірний, тобто не однаковий по всьому колу.