Логотип FIXOPTIC

Ми завжди готові допомогти вам у всіх питаннях пов'язаних з окулярами

Месенджери
Понеділок - П'ятниця 
9:00  – 17:00 
м. Київ, вул. Гаспринського, 15

Виберіть свою мову

Виберіть свою мову

Ячмінь на оці: причини, симптоми та профілактика

Ячмінь на оці

Що таке ячмінь?

Ячмінь – це інфікована сальна залоза. Зазвичай викликаються бактеріями, і часто розвивається вздовж краю повік, де ростуть вії.  Ячмінь виглядають як червоні, набряклі шишки, які болючі або чутливі.

Досить часто ячмінь помітно наповнюються гноєм, так що виглядають як прищі або фурункули. Насправді ячмінь, прищі та фурункули дуже схожі. Усі вони викликані закупореними, запаленими або інфікованими сальними залозами. Прищ може бути інфікованим, а може і ні, але ячмінь та фурункули, за визначенням, є інфекціями. За даними дерматологічної асоціації, ячмінь – це різновид фурункули. 

Види ячменю

Технічний термін, який лікарі-офтальмологи використовують для позначення ячменю, — гордеолум (hor-DEE-uh-lum). Гордеол – це завжди інфікована сальна залоза, але вона може утворюватися в різних типах сальних залоз. Тип сальної залози, яка інфікується, визначає, де на повіці буде розвиватися гордеолум.

Зовнішній гордеолум 

Ячмінь, який утворюється вздовж лінії росту вій, називається зовнішнім гордеолумом. Цей тип гордеолум викликається інфікованою сальною залозою в фолікулі вії. Зовнішні гордеоли є найпоширенішим видом. 

hordeolum styles

Внутрішній гордеол 

Ячмінь, який утворюється на внутрішній стороні повіки, називається внутрішнім гордеолумом. Цей тип гордеолум викликається інфекцією сальної залози, яка називається мейбомієвою. Внутрішні гордеоли зустрічаються набагато рідше, ніж зовнішні.

hordeolum stye 0

Що таке халязіон? 

Халязіон (також званий мейбомієвою кістою або кістою повік) не є ячменем, але його легко з ним сплутати. Як і внутрішній гордеолум, халязіон – це шишка всередині повіки, яка утворюється, якщо мейбомієва залоза блокується. Але на відміну від гордеолума, халязіон зазвичай не інфікується. Халязія також зберігається набагато довше, ніж гордеола.

Часто гордеолум стає халязіоном. Це трапляється, якщо він не дренується належним чином після того, як інфекція зникне, залишаючи після себе кісту. У рідкісних випадках халязіон може інфікуватися, але це все одно не вважається ячменем — це інфікований халязіон. 

У той час як гордеола та халазія є результатом закупорки та запалення сальних залоз, горбки на повіках можуть бути з інших причин. Інші захворювання, які можуть спричинити нерівності повік, включають міліуми, шкірні плями, папіломи або у рідкісних випадках, рак.

close up right upper eye lid abscess

Ознаки та симптоми

Ознаки та симптоми ячменю та халазії схожі, але є кілька важливих відмінностей. 

Зовнішній гордеол — ​​це невелика червона шишка, яку видно на зовнішній стороні повіки в лінії росту вій. Вони часто утворюють абсцес або «білу точку», і тому нагадують прищ на оці. Внутрішні гордеоли дуже схожі, але вони знаходяться на внутрішній стороні століття.

Ранні симптоми можуть включати відчуття особливої ​​чутливості повік, подразнення або біль в оці. Повіку також може бути червоним або набряклим. З часом ячмінь спливе на поверхню та утворить горб.

Як зовнішня, так і внутрішня гордеола, як правило болить і може спричиняти набряк усієї повіки. Інші симптоми, які ви можете помітити, включають: 

 • Часте сльозотеча з ураженого ока

 • Виділення з очей

 • Підвищена світлочутливість

 • Відчуття стороннього тіла (відчуття, ніби щось «в» вашому оці) 

 • Розмитий зір (через гній або виділення в оці)

Халязіон також утворюється всередині. Зовні халязіон виглядає і відчувається як шишка під шкірою. Зазвичай вони утворюються трохи далі від вій, ніж гордеоли, і не болючі. 

Часто немає ранніх симптомів халязіону, поки він не виросте настільки великим, що його можна помітити. У деяких випадках халазія може досягати розміру горошини. Якщо вони досить великі, вони можуть тиснути на поверхню ока і спотворювати зір.

Ячмінь може утворюватися на верхній або нижній повіці, і він може бути зовнішнім або внутрішнім. Зазвичай його період від двох днів до приблизно тижня, а потім проходить самостійно. Халазії бувають тільки внутрішніми. Вони також можуть утворюватися на будь-якій повіці, але частіше зустрічаються на верхній повіці. Халязії більші і можуть тривати кілька тижнів або навіть місяців. 

Причини та фактори ризику

Більшість ячменю спричинені стафілококовою інфекцією. Коли сальні залози на повіках забиваються мертвою шкірою, брудом або макіяжем, такі бактерії, як стафілокок, можуть потрапити всередину та викликати інфекцію. Кліщі Demodex також можуть викликати їх, переносячи бактерії в сальні залози або, у великій кількості, пошкоджуючи та блокуючи їх.

Як і будь-яка бактеріальна інфекція, гордеолум технічно заразний. Але неможливо зловити гордеолум, просто перебуваючи поруч з тим, у кого він є. Стафілококові бактерії зазвичай присутні на нашій шкірі, і їх також можна підхопити під час спільного використання особистих речей і торкання спільних поверхонь. Стафілокок можна легко перенести в очі, якщо торкатися очей, не миючи руки. 

Так само, як ви не повинні лопати прищ, те ж саме вірно для гордеолум. Ви ніколи не повинні лопати ячмінь, замість цього дозвольте йому відкритися самостійно. Лопання може поширювати інфекцію від залози до залози та погіршити ситуацію.

Хоча кожен може розвинути закупорку сальної залози, існують деякі потенційні фактори ризику. Погана гігієна, включаючи нечасте миття рук і не видалення макіяжу, підвищує ризик. 

Нездорове харчування, сухість шкіри також пов’язані з цими захворюваннями. Оскільки гордеолум є інфекцією, все що ставить під загрозу вашу імунну систему, наприклад стрес або недосипання, може зробити вас більш схильними до них. Крім того, недосип часто призводить до частішого тертя очей, що може бути фактором ризику.

Наявність деяких інших умов також може збільшити ризик. До них належать: 

 • Цукровий діабет

 • Коливання гормонів

 • Гіперхолестеринемія (високий «поганий» холестерин)

Деякі захворювання очей і шкіри також є факторами ризику, наприклад: 

 • Блефарит

 • Сухість очей

 • Дерматит

 • Очна розацеа

Лікування та діагностика

Ваш окуліст зазвичай може діагностувати гордеолум або халязіон на очах. У більшості випадків жоден стан не потребує медичного лікування. Обидва, як правило, проходять самі по собі, а ячмінь настільки короткочасний, що інфекція може вже загоїтися або зникнути до того часу, коли ви прийдете на прийом. 

Однак ніколи не завадить звернутися до офтальмолога при перших ознаках. Залежно від вашого діагнозу, вони можуть прописати мазь або інші ліки, що відпускаються за рецептом, щоб допомогти швидше загоїтися. Крім того, вони зможуть діагностувати та лікувати будь-які основні причини, такі як захворювання мейбомієвої залози. 

Своєчасне лікування та дотримання вказівок офтальмолога також може допомогти гарантувати, що ячмінь не перетвориться на халязіон. Тривалий ячмінь і аномально великий халазій іноді потребують медичного лікування. Це може варіюватися від пероральних антибіотиків до хірургічного дренування. Раннє лікування може допомогти вам уникнути більш інвазивної процедури пізніше.

У будь-якому випадку ви можете прискорити процес загоєння за допомогою кількох основних домашніх засобів. Перш за все, це гігієна — стежте за чистотою повік і ніколи не торкайтеся очей, не помивши руки. 

Теплі компреси також є важливим домашнім лікуванням ячменю та халазії. Прикладання теплої вологої тканини (або чайного пакетика) принаймні на п’ять хвилин кілька разів на день допомагає прочистити сальні залози та вивести інфекцію. Або ви можете знайти компреси в аптеках, які залишатимуться теплими трохи довше, ніж тканини чи чайні пакетики. 

Як запобігти появі ячменю

Як і при домашньому лікуванні, профілактика починається з дотримання гігієни. Наскільки це можливо, не торкайтеся очей і ніколи не торкайтеся очей, попередньо не помивши руки. 

Також важливо завжди вмивати обличчя перед сном, навіть якщо ви не носите макіяж. Ніколи не можна ділитися косметикою, а стару косметику слід викидати кожні кілька місяців. 

Дотримання інструкцій щодо носіння та догляду за контактними лінзами також має ключове значення для профілактики. Завжди очищайте та зберігайте контактні лінзи належним чином, не спіть в них і не носіть їх після закінчення терміну придатності.

Ускладнення

Більшість випадків нешкідливі та заживають самі по собі без подальших проблем. Однак можуть виникнути ускладнення, особливо якщо ви стискаєте або тріскаєте уражену ділянку. Ускладнення також можуть виникнути, якщо сильно інфікований ячмінь не лікувати. І в деяких випадках халязіон може призвести до ускладнень, якщо він стає достатньо великим. 

Пресептальний або періорбітальний целюліт

Пресептальний целюліт, також відомий як періорбітальний целюліт — це коли інфікується вся повіка та навколишні тканини. Цей стан потребує медичного лікування, але сам по собі не завдає тривалої шкоди. Однак без лікування це може перерости в орбітальний целюліт, який є набагато серйознішою інфекцією глибше ока. 

Здавлювання гордеолум може спричинити поширення невеликої локалізованої інфекції та перерости в періорбітальний целюліт. Нехтування медичним лікуванням серйозно інфікованого ячменю також може сприяти поширенню інфекції на інші ділянки ока.

P0004982

Мейбомієва кіста

Мейбомієва кіста - це просто інша назва халязіона. У деяких випадках внутрішній гордеол може перетворитися на мейбомієву кісту. 

Це може статися, якщо гній та інші залишки всередині закупореної залози не повністю витікають, коли інфекція зникла. Вона залишається в залозі і стає твердою або гумовою кістою. Однак халазія та інші кісти повік можуть виникати без походження від гордеолум.

Косметична деформація і порушення зору

Ці типи ускладнень в першу чергу пов’язані з халазією, яка може досягати розміру приблизно з горошину. Хоча халазія зазвичай не болить, шишка під повікою може бути добре помітною зовні. Якщо халязія стає достатньо великою, це може спричинити опущення повік (так званий птоз) і блокувати зір, або він може тиснути всередину на рогівку та спричиняти розмитість зору.

У деяких випадках гордеола та халазія, які не дренуються та не загоюються належним чином, можуть призвести до рубців на краю повік. Неправильне дренування та загоєння також може спричинити деяку втрату вій у місці інфекції. 

Коли звернутися до очного лікаря

Хоча ячмін і халазія зазвичай загоюються самі по собі, завжди варто звернутися до офтальмолога за додатковою порадою. Лікар-офтальмолог може поставити точний діагноз горбка повік, щоб забезпечити належне лікування, а також порадить, як доглядати за ним вдома. 

Навіть якщо ви вже відвідували офтальмолога, вам слід запланувати повторний візит, якщо ваші симптоми продовжують погіршуватися або якщо ячмінь повертається. Негайно зверніться до офтальмолога, якщо у вас зміниться зір, чутливість до світла, кровотеча, пухирі чи кірки на повіках.

Логотип FIXOPTIC

Ми завжди готові допомогти вам у всіх питаннях пов'язаних з окулярами

Карта сайта
Корисне
Ми на карті

Кошик

Кошик порожній

Бажання

Список бажаних товарів чистий

Мій кабінет