Ми завжди готові допомогти вам у всіх питаннях пов'язаних з окулярами
Ми завжди готові допомогти вам у всіх питаннях пов'язаних з окулярами
Жінки — сильні, неймовірні істоти, які опанували мистецтво триматися впевнено, навіть коли вони в невигідному становищі. На жаль, серйозним недоліком, з яким стикаються жінки, є здоров'я очей.
Дослідження, проведені за останні 20 років, пролили світло на те, що жінки мають значно вищий ризик змін зору, пошкодження та втрати зору, ніж чоловіки. Насправді жінки на 12% частіше страждають від втрати зору, ніж чоловіки.
Хоча серйозні проблеми із зором характерні не тільки для жінок, вони можуть відчувати інші та сильніші наслідки для зору, ніж чоловіки. Отже, що можуть зробити жінки?
Є багато біологічних факторів, які спричиняють проблеми із зором, і жінки не можуть контролювати їх. Однак знання ризиків дає змогу вжити заходів для захисту зору, збільшуючи кількість жінок, які живуть зі здоровими очима та здоровим зором.
Гормони — це хімічні речовини, які надсилають сигнали до різних частин тіла та впливають на багато важливих функцій. Це настрій, статева функція, ріст і розвиток, а також здатність до розмноження.
Гормони, які відрізняють чоловіків і жінок, є статевими гормонами або статевими стероїдами. Основними статевими гормонами жіночої ендокринної системи, мережі, в якій гормони функціонують, є:
Естроген – відіграє важливу роль у репродуктивному та статевому розвитку, починаючи з періоду статевого дозрівання.
Прогестерон – допомагає регулювати менструальний цикл і готує організм до вагітності.
Андрогени – це група статевих гормонів, які впливають на фертильність, кісткову масу, статевий потяг і виробництво еритроцитів. Жінки мають лише невеликі кількості, тоді як чоловіки мають більшу кількість (тестостерон є найпоширенішим андрогеном).
Оскільки гормони дуже потужні, хімічний дисбаланс може спричинити серйозні зміни в організмі, включаючи очі. Дослідження показали, що тканини очей мають рецептори статевих гормонів. Це означає, що проблеми з очима та зором можуть виникнути у відповідь на зміни рівня статевих гормонів.
Деякі з найбільших гормональних змін, які відчувають багато жінок, відбуваються під час статевого дозрівання, вагітності та менопаузи.
У дівчаток-підлітків період статевого дозрівання зазвичай починається у віці від 8 до 13 років. Коли дівчинка починає статеве дозрівання, її організм виробляє більше фолікулостимулюючих гормонів і лютеїнізуючих гормонів. Це запускає вироблення естрогену і прогестерону.
Невдовзі після цього у дівчат зазвичай настає перша менструація. Протягом цього циклу та кожного наступного циклу рівні естрогену та прогестерону змінюються. Ці гормональні зміни можуть вплинути на їхній зір.
Дослідження, опубліковане в китайському медичному журналі про гормональні зміни та зір, спостерігало за циклами 120 короткозорих дівчат-підлітків віком від 15 до 16 років. Очні вимірювання, а також рівні естрадіолу (форми естрогену) були записані для очей кожної дівчини.
Очі та рівень гормонів повторно вимірювали чотири рази протягом циклу кожної дівчини. Результати показали невелику різницю в вимірюваннях очей — наприклад, рецепті окулярів — щоразу, коли їх робили, залежно від того, на якому етапі циклу дівчина перебувала. Здавалося, що вимірювання змінювалися разом із рівнем естрадіолу в оці.
Коли жінка вагітніє, рівень гормонів значно змінюється. Окрім естрогену та прогестерону, до суміші додається новий набір гормонів вагітності. Гормони вагітності включають хоріонічний гонадотропін людини (ХГЧ) і плацентарний лактоген людини.
Оскільки ці гормони виробляються плацентою, вони присутні лише під час вагітності.
Наявність цих гормонів може спричинити незначні, тимчасові зміни в очах та навколо них під час вагітності. Вони часто зникають після народження дитини або після того, як мати припиняє годувати грудьми. Ці зміни можуть вплинути на:
Повіки – у багатьох вагітних жінок спостерігається підвищена пігментація навколо повік, яка називається мелазмою або хлоазмою. Експерти вважають, що гормональні зміни збільшують вироблення меланіну під час вагітності, що може призвести до потемніння шкіри на певних ділянках.
Рогівка – під час вагітності рогівка може змінюватися в товщині, кривизні та чутливості. Це може призвести до порушення рефракції, що спричиняє розмитість зору. У жінок, які носили контактні лінзи до вагітності, також можливий розвиток тимчасової непереносимості.
Вироблення сліз – вагітність вимагає роботи багатьох гормонів. Іноді ці гормони можуть впливати на слізну плівку та слізні залози очей, що призводить до синдрому сухого ока.
Внутрішньоочний тиск (ВОТ) – тиск всередині ока знижується під час вагітності, хоча під час вагітності тиск рідко стає небезпечно низьким. Однак низький ВОТ може спричинити набряк рогівки та нерівності, що призводить до погіршення зору.
Лінзи – акомодація – це функція кришталика ока, яка дозволяє йому змінювати фокус від далекого зору до близького. Під час вагітності та лактації деякі жінки повідомили про втрату здатності до акомодації.
Жінки, які хворіли на діабет до того, як завагітніли, мають підвищений ризик розвитку діабетичної ретинопатії. Ризик діабетичної ретинопатії низький у жінок, у яких під час вагітності розвивається цукровий діабет — стан, що називається гестаційним діабетом.
Менопауза настає, коли у жінки більше немає менструальних циклів і вона більше не може завагітніти. Після менопаузи яєчники, які виробляють статеві гормони, вироблятимуть невелику, але постійну кількість гормонів.
Однією з основних змін, пов’язаних із зором, є синдром сухого ока після менопаузи.
Естрогени та андрогени відіграють важливу роль у системі змащення очей. Як згадувалося раніше, різні тканини очей мають рецептори статевих гормонів. Одним із місць розташування цих рецепторів є мейбомієві залози .
Слізна плівка, яка забезпечує зволоження очей, складається з трьох шарів: водного, ліпідного та муцинового. Мейбомієві залози, виробляють ліпідний шар. Цей шар зберігає очі вологими, запобігаючи випаровуванню водяного шару.
Дослідження суперечливі щодо того, чи є заміна естрогену чи андрогену найкращою для лікування сухості очей у жінок у постменопаузі.
Деякі дослідження показують, що мейбомієві залози є органом-мішенню для андрогенів. Це означає, що рецептори найкраще реагують на гормон андроген. Отже, вважається, що андроген може допомогти залозам виробляти ліпідний шар і полегшити симптоми сухого ока.
Крім того, дослідження жінок у постменопаузі з низьким рівнем естрогену показали, що ризик синдрому сухого ока у них фактично зростає, коли вони починають замісну терапію естрогеном. Вони також мали більш серйозні симптоми.
Надійний спосіб лікування сухого ока в постменопаузі досі невідомий. Але деякі дослідження показують, що замісна терапія андрогенами є життєздатним лікуванням.
На додаток до синдрому сухого ока, деякі дослідження показують, що менопауза може збільшити кілька факторів ризику, які можуть сприяти розвитку глаукоми. Проте дослідження також пов’язують замісну терапію естрогенами з невеликим зниженням внутрішньоочного тиску.
Згідно з дослідженнями, проведеними Центрами з контролю та профілактики захворювань, жінки живуть в середньому на 5,4 року довше чоловіків. Хоча це може здатися не дуже довгим, п’ять додаткових років життя можуть зробити жінок більш сприйнятливими до вікових захворювань очей.
Захворювання очей, які часто зустрічаються в літньому віці, включають:
Катаракта є результатом помутніння кришталика ока. Вони спричинені злипанням білків кришталика, яке відбувається під час процесу старіння. Катаракта зазвичай повільно зростає з часом і може спричинити тупий, туманний і розмитий зір.
У важких випадках нелікована катаракта може призвести до втрати зору. Хірургія катаракти може видалити катаракту та відновити чіткий зір. Хоча катаракта поширена серед людей похилого віку, дані показують, що жінки мають більший ризик її розвитку, ніж чоловіки.
Захворюваність на глаукому у жінок перевищує кількість чоловіків у всьому світі. Стан характеризується високим тиском в оці, що може призвести до пошкодження зорового нерва. Підвищений тиск виникає внаслідок дисбалансу між виробництвом внутрішньої рідини ока, та її здатністю витікати.
Очний тиск, який залишається надто високим протягом тривалого часу, може пошкодити зоровий нерв у задній частині ока, що може призвести до втрати зору. Лікування глаукоми може включати очні краплі, пероральні препарати або хірургічне втручання.
Вікова дегенерація жовтої плями (ВМД) — це стан, який включає втрату світлочутливих клітин (фоторецепторів) у макулі. Макула є центральною частиною сітківки і відповідає за ваш найгостріший центральний зір і колірний зір.
На пізніх стадіях ВМД у людини може бути слабкий або відсутній центральний зір, але ймовірно, все ще буде периферичний зір. Не існує ліків від ВМД і поточне лікування ефективне лише для певного типу.
Статистика 2010 року показала, що 65% випадків ВМД становили жінки, тоді як чоловіки становили лише 35%.
Відшарування сітківки відбувається, коли світлочутлива тканина в задній частині ока (сітківка) відділяється від очного яблука. Це відділення припиняє кровопостачання сітківки, що може спричинити загибель клітин, відповідальних за ваш зір.
Екстрена операція - єдиний спосіб відновити відшаровану сітківку. Чим швидше сітківка може бути знову прикріплена, тим більша ймовірність відновлення зору.
Жінки вдвічі частіше схильні до розвитку аутоімунних захворювань, ніж чоловіки. Хоча точна причина все ще досліджується, вважається що невідповідність пов’язана з жіночою генетикою та гормонами.
Хромосоми передаються від батьків нащадкам і визначають певні ознаки. Самки народжуються з двома Х-хромосомами (XX), а чоловіки – з однією Х-хромосомою та однією Y-хромосомою (XY).
Х-хромосома більша за Y-хромосому і містить більшу кількість імунозалежних генів. Ці гени допомагають викликати імунологічні реакції в організмі. Наявність більшої кількості генів також означає більший шанс мати генну мутацію. Поєднання цих факторів підвищує ризик аутоімунної відповіді у жінок.
Простіше кажучи, X-хромосоми мають більший ризик аутоімунної мутації, ніж Y-хромосоми. Оскільки жінки мають дві Х-хромосоми, вони отримують «подвійну дозу» аутоімунного ризику.
Естроген є прозапальним гормоном, а андроген, як і тестостерон, є протизапальним гормоном. Цілком можливо, що оскільки жінки мають набагато більший рівень прозапального естрогену, ніж чоловіки, вони більш схильні до аутоімунних проблем. Однак ця теорія все ще досліджується.
Існує багато різних типів аутоімунних розладів. У жінок найчастіше спостерігаються:
Ревматоїдний артрит (РА) викликає пошкодження здорової сполучної тканини в очах та інших областях по всьому тілу. Проблеми з очима, пов’язані з РА, включають синдром сухого ока, увеїт, склерит, катаракту тощо.
Симптоми вовчака включають висип навколо повік і васкуліт сітківки. Вовчак також може викликати сухість очей, склерит і пошкодження зорового нерва.
Хвороба Грейвса вражає щитовидну залозу та викликає надмірне вироблення гормонів щитовидної залози. Хвороба Грейвса вражає очі через запалення, опуклість очей, зміщення очей тощо. У пацієнтів також може розвинутися захворювання щитовидної залози, яке має власний набір симптомів і ускладнень.
Розсіяний склероз (РС) пошкоджує здорові тканини головного та спинного мозку. Найпоширенішим симптомом РС, пов’язаним зі зором, є запалення зорового нерва (неврит зорового нерва).
Жінка мало що може зробити зі своїми гормонами, генетикою чи змінами, які відбуваються з віком. Але дотримання здорових звичок може допомогти захистити очі від захворювань, таких як діабет .
Чоловіки вдвічі частіше хворіють на діабет 2 типу, ніж жінки. Однак такі ускладнення діабету, як хвороби серця, частіше вражають жінок.
Сам по собі діабет може мати серйозні наслідки для зору, як-от діабетична ретинопатія. Діабетична ретинопатія виникає внаслідок пошкодження кровоносних судин сітківки внаслідок постійно високого рівня цукру в крові. Ці пошкоджені кровоносні судини сітківки починають просочуватися, що може призвести до ускладнень, які загрожують зору.
Діабетична ретинопатія також може призвести до набряку макули, відомого як макулярний набряк. Як макулярний набряк, так і діабетична ретинопатія можуть призвести до сліпоти, якщо симптоми не лікувати.
Хвороби серця та діабет зазвичай йдуть рука об руку. Основні фактори ризику серцево-судинних захворювань, такі як гіпертонія та високий рівень холестерину, можуть викликати закупорку або кровотечу в очах і загрожувати зору.
Жінки, як відомо, є природними опікунами. Це часто означає, що вони ставлять потреби інших вище своїх власних. Незважаючи на те, що це одна з багатьох чудових якостей жінок, їм також важливо бути активними щодо свого здоров’я та благополуччя.
Ось кілька кроків, які ви можете зробити, щоб захистити свій зір :
Жінки у віці від 18 до 60 років повинні проходити комплексний офтальмологічний огляд принаймні раз на два роки. Якщо ви належите до групи ризику через сімейний анамнез або власну історію зору, огляд очей слід проводити щороку. Запланування та проходження офтальмологічного огляду можуть дати вам певний спокій, знаючи, що ваш зір і здоров’я очей у найкращому стані.
Жінкам також важливо розпізнавати будь-які зміни зору та повідомляти про них офтальмолога, навіть якщо ці зміни не обов’язково їх турбують. Зміни зору можуть бути незначними або загрожувати зору. Інформування офтальмолога про зміни у вашому зорі може направити його та вас на правильний шлях для потенційного лікування.
Генетика і сімейний анамнез відіграють велику роль в зорі. Від незначних аномалій рефракції до глаукоми та ВМД, захворювання зору можуть передаватися генетично.
Знання історії вашої сім’ї та інформування лікаря про захворювання, які спостерігаються у вашій сім’ї, можуть допомогти їм стежити за певними захворюваннями.
Куріння не додає нічого позитивного для вашого здоров'я, в тому числі для здоров'я ваших очей. Курці піддаються більшому ризику катаракти, ВМД, запальних станів тощо.
Якщо ви курите, спробуйте кинути палити. Некурці повинні продовжувати уникати куріння.
Сонцезахисні окуляри не тільки для літніх днів у басейні. Носіння сонцезахисних окулярів під час перебування на вулиці або за кермом може захистити ваші очі від шкідливого ультрафіолетового випромінювання. Переконайтеся, що ви носите якісні сонцезахисні окуляри, які блокують від 99% до 100% UVA та UVB променів .
Додавання фруктів, овочів і антиоксидантів у ваш раціон може допомогти відстрочити або запобігти появі певних захворювань очей. Також добре:
Їжте цільні зерна та корисні жири
Отримайте білок із нежирного м’яса, риби, горіхів і яєць
Пийте багато води
Ви також можете приймати певні вітаміни, щоб доповнити свій раціон: вітамін А (і бета-каротин), вітамін С, вітамін Е і цинк — усі вони є хорошим вибором для збереження здоров’я очей.
Рекомендується 150 хвилин (2,5 години) помірної активності щотижня для підтримки хорошого фізичного здоров’я.
Прикладами помірної активності є швидка ходьба, танці, їзда на велосипеді, водна аеробіка, піші прогулянки, катання на роликових ковзанах. Регулярна фізична активність може допомогти знизити ризик розвитку проблем зі здоров’ям, а також підтримувати ваше добре самопочуття.