Логотип FIXOPTIC

Ми завжди готові допомогти вам у всіх питаннях пов'язаних з окулярами

Месенджери
Понеділок - П'ятниця 
9:00  – 17:00 
м. Київ, вул. Гаспринського, 15

Виберіть свою мову

Виберіть свою мову

Як підготувати дитину з вадами зору до школи чи дитсадка

Навчання дитини з вадами зору

Як відомо багатьом батькам, перший день навчання у школі може бути пов'язаний з переживанням як у дітей так у батьків. Хоча емоції, які ви відчуваєте коли ваша дитина йде в школу, можуть бути складними, батьки зазвичай вважають, що їхня дитина готова до будь-якої випробувань в школі.

Для батьків дитини з вадами зору необхідно вжити додаткових заходів підготовки, щоб гарантувати, що їх дитина зможе навчатися та розвиватися в шкільному середовищі. 

Не знаєте, з чого почати? Є кілька способів підготувати вашу дитину з вадами зору (і себе) до її першого дня в школі. Запорукою успіху дитини є ранній початок навчання та забезпечення наявності необхідних ресурсів.

rozvitokРозвивайте та оцінюйте соціальні навички вашої дитини

Як пояснюють лікарі, майже 80% інформації, яку ми отримуємо під час спілкування з іншими, отримуємо за допомогою нашого зору. Як наслідок, ми значною мірою покладаємось на візуальне спостереження, щоб навчитися взаємодіяти та спілкуватися. Якщо у вашої дитини обмежений зір або його відсутність, сигнали, які вона зазвичай бачить візуально (наприклад, посмішка або кивок), повинні бути передані іншими способами. І вони повинні навчитися «читати» інших альтернативними способами.

Соціальні навички працюють як фундамент, на якому будуються успіх і незалежність. Без розвитку соціальних навичок людина з вадами зору може зазнати ізоляції, труднощів у налагодженні особистих стосунків і розчарування в пошуку або збереженні роботи.

Ось кілька способів забезпечити розвиток у вашої дитини з вадами зору здорових соціальних навичок до досягнення нею шкільного віку:

work homeЗалучайте їх до сімейних заходів 

Залучайте дитину до повсякденних занять усією родиною. Наприклад, поки мама й тато готують вечерю, запросіть дитину приєднатися до вас на кухні чи поблизу, і залучіть її до розмови про день кожного. Заохочуйте їх дивитися прямо обличчям до людини, з якою вони розмовляють.

Якщо у вас багато дітей, попросіть їх — зрячих і слабозорих — залучати одне одного до своїх занять. Брати та сестри зазвичай ставляться до свого брата чи сестри-інваліда так само, як і до будь-якої іншої дитини, що допомагає дитині з вадами зору навчатися регулярній соціальній динаміці.

Великі сімейні збори також забезпечують важливе знайомство з дитиною з вадами зору, оскільки ці події допомагають ознайомити її зі стимуляцією слухання кількох розмов одночасно. Цей досвід буде особливо корисним, коли вони увійдуть до класу, де вони регулярно зазнають зовнішнього шуму.

shoppingЧасто виводьте дитину в люди

Хоча залучення вашої дитини до нормальної сімейної динаміки та діяльності є важливим, вона також повинна мати досвід публічних прогулянок та взаємодії із зовнішнім світом. 

Ви можете почати з того, що берете дитину з собою в продуктовий магазин. Це допомагає їм познайомитися з оточенням поза домом і нормалізує типові повсякденні справи, які інакше могли б здатися непосильними.

Зустрічі для ігор з іншими зрячими дітьми або дітьми з подібними вадами дає змогу вашій дитині спілкуватися з людьми поза межами її найближчої родини. Це знайомство з різними особистостями, культурами та життєвим досвідом допоможе розвинути у вашої дитини гнучкість і сприйняття людей, місць і досвіду, що виходять за рамки їхніх норм.

Навчіть їх відрізняти публічну та особисту поведінку

До цього моменту ваша дитина, ймовірно, проводила багато часу вдома. Батьки повинні навчати своїх дітей (незалежно від того, мають вони порушення зору чи ні), яка поведінка є прийнятною в громадських місцях, а не вдома.

Наприклад, навчіть дитину, що влаштовувати істерики або говорити про інтимні частини тіла в громадському місці неприйнятно. Це навчає їх розуміти різницю між публічною та приватною поведінкою, що допоможе їм протягом усього життя.

Доручайте їм щоденні клопоти та обов’язки

Перед тим, як ваша дитина піде до школи, вона повинна усвідомити певні обов’язки, які від неї очікуються в класі. 

Доручаючи їм роботу по дому, наприклад, викидати сміття у відро для сміття або складати свої іграшки, коли вони закінчили грати, ви навчите їх отримувати та застосовувати інструкції від своїх учителів.

praktica at homeПрактикуйте шкільну поведінку вдома

Навчання вашої дитини очікуванням у класі передбачає щось більше, ніж її етикет. Звикання вашої дитини сидіти нерухомо за партою та зосереджуватися протягом тривалого часу допоможе полегшити перехід, коли вона піде до школи.

Створіть у своєму домі простір, призначений спеціально для того, щоб ваша дитина сиділа та працювала. Спробуйте зацікавити їх тим, що у них є власний робочий простір і як вони матимуть подібні умови в школі.

Потім попросіть їх сісти та зосередитися на вивченні, розфарбовуванні чи роботі над своїми навичками рукописного тексту. Робіть це з кроком у 20 хвилин і робіть короткі перерви між ними.

Ця вправа розвине у вашої дитини витривалість до зосередження, що стане в нагоді їй у школі, а також в інших аспектах її життя. 

Познайомте свою дитину зі шкільною рутиною 

Ознайомлення вашої дитини з ідеєю школи має вирішальне значення для підготовки її до наступного кроку в навчанні. Дитина, яка раніше не розуміла школи, може бути збентежена новою зміною розпорядку дня. Планування наперед також допоможе зробити перший день у школі менш стресовим як для батьків, так і для дитини.

Якщо у вашої дитини з вадами зору є старші брати та сестри, включіть дитину з вадами зору в їхній вечірній або ранковий розпорядок дня. 

Для дітей із вадами зору, які не мають братів і сестер, читайте книги або дивіться освітнє телебачення, яке стосується школи. Ви також можете розповісти їм історії про час, проведений у школі, і згадати всі цікаві речі, про які ви дізналися, і людей, яких ви зустріли.

Ознайомлення вашої дитини з подробицями школи до її першого дня може допомогти їй захопитися та сформувати власні очікування щодо цього досвіду.

Заздалегідь відвідайте школу 

Вашій дитині може знадобитися деякий час, щоб звикнути до нового оточення та почуватися комфортно орієнтуватися в школі та класі. Вам і вашій дитині також може бути корисно відвідати школу кілька разів заздалегідь.

Зверніться до адміністрації школи та визначте час, коли ви та ваша дитина можете погуляти та відчути межі школи. Попросіть відвідати клас і спланувати різні маршрути, щоб безпечно та ефективно дістатися туди, куди потрібно.

Це не тільки сприятиме комфорту вашої дитини, але й зміцнить її впевненість у орієнтуванні в просторі, коли батьки не можуть бути з нею.

Зустрітися та поговорити з учителем вашої дитини

Мати виняткову дитину означає відверте спілкування з її класним керівником. Коли ви дізнаєтесь, хто буде вчителем вашої дитини, зв’яжіться з ним та повідомте про ситуацію вашої дитини. 

Надайте їм цінну інформацію, яку зможуть використати, щоб змінити свій навчальний план або структуру класу відповідно до потреб вашої дитини. Деякі важливі деталі включають:

  • Конкретний тип порушення зору у вашої дитини

  • Які можливо вади супроводжують порушення зору вашої дитини

  • При якому рівні освітлення вони бачать найкраще

  • Як доглядати за дитиною в разі надзвичайної ситуації

  • Які ліки вона приймає, якщо такі є 

  • До кого звертатися в екстрених випадках, у тому числі до лікарів дитини

  • Будь-які особливі вимоги чи особливості, які можуть бути у вашої дитини, пов’язані з її інвалідністю чи чимось іншим

  • Чи любить ваша дитина, коли її торкаються, щоб заспокоїти чи скерувати

Підтримання здорового спілкування з учителем вашої дитини та будь-яким іншим,  допоможе переконатися, що її шкільний досвід буде позитивним.

home timeВстановіть розпорядок дня

Для будь-якої дитини важливо створити режим дня. Робота з вашою дитиною з вадами зору, щоб визначити, що потрібно робити в шкільні дні, гарантує, що після початку школи вона почуватиметься комфортно.

Ви можете зробити це, записавши конкретні ранкові та вечірні завдання на дошці та розмістивши їх у кімнаті вашої дитини. Якщо ваша дитина повністю сліпа або ще не досягла віку читання, використовуйте тактильні предмети, щоб повідомити, що потрібно зробити.

Наприклад, використовуйте шматок мила, щоб нагадати їм про купання перед сном, або шматок тканини з рюкзака, щоб нагадати їм взяти його з собою до школи. Наявність розпорядку дня для дитини допоможе їй виконувати завдання та виконувати їх самостійно.

Відправлення дитини з вадами зору в перший день школи може бути страшним моментом для багатьох батьків. Початок підготовки вашої дитини до школи на ранньому етапі допоможе не тільки зміцнити її власну впевненість у своїй здатності вчитися та розвиватися самостійно, але й вашу. 

Підготовка вашої дитини з вадами зору до дитсадка

Якщо ваша дитина ще недостатньо доросла, щоб піти до школи, але ви плануєте записати її до дитячого садка: планування має бути подібним до того, що рекомендується перед тим, як відправляти дитину на перший день у школі. 

Хоча багато з наведених вище пропозицій також можна використати для підготовки вашої дитини до дитсадка, ось кілька додаткових порад, щоб полегшити її перехід до нового середовища:

Знайдіть правильний дитсадок

Перед тим, як записати дитину в дитячий садок, незалежно від того, має вона вада зору чи ні, варто дослідити свої можливості та прийняти обґрунтоване рішення. Покладаючись на відгуки клієнтів і рекомендації друзів, це хороший спосіб знайти дитячий садок, який відповідає вашим потребам і потребам вашої дитини.

Вибираючи дитячий садок, плануйте поставити такі запитання:

  • Чи мають вчителі підготовку та досвід роботи з дітьми з вадами зору чи інвалідністю? Чи будуть вони включати певні методи навчання, які підходять вашій дитині?  

  • Чи доступне середовище для вашої дитини? Чи є у них необхідні навчальні та розвиваючі матеріали?

  • Наскільки дитячий центр співпрацює з батьками дитини? Як повідомляють про потенційні проблеми та як їх вирішують?

  • Скільки вчителів і дітей у кожній групі?

  • Чи можете ви довірити вчителям і персоналу турботу про свою дитину? Чи можуть вони надати вашій дитині необхідну індивідуальну увагу?  

Опишіть незнайомі звуки

Почніть піддавати свою дитину різним шумам, які вона може відчувати в дитячому садку — опишіть їй, що викликає шум і що він означає. 

Деякими прикладами цього можуть бути цокання аналогового годинника, шкрябання точилки для олівців або різні звуки, які видають незнайомі іграшки.

Дайте дитині предмети, якими вона може грати в дитячому садку

Нехай ваша дитина ознайомиться з предметами, з якими вона, ймовірно, стикатиметься в дитячому садку. Деякі приклади цього можуть включати клей, фарбу та інші предмети рукоділля. Поясніть їй, як називається цей предмет і для чого він використовується.

Використовуйте свій голос, щоб висловити свої почуття

Оскільки діти з вадами зору зазвичай не можуть використовувати міміку, щоб визначити настрій людини, вони часто покладаються на чийсь голосовий тон і гучність. Коли вони ще розвивають цю навичку, важливо сказати дитині, що ви відчуваєте, і підкреслити це тоном свого голосу.

Наприклад, якщо ви засмучені, скажіть їм суворим тоном: «Я засмучений, тому що...» Це допоможе їй встановити зв’язок між тоном голосу та емоціями, що принесе їй користь. 

Привчайте дитину бути подалі від вас

Якщо є ресурси, попрактикуйтесь залишити дитину з членом сім’ї чи другом на короткий час, наприклад, коли ви йдете за продуктами. Це дасть вам деяке уявлення про те, як ваша дитина відреагує, коли ви відведете її до дитячого садка.

Коли ви повернетеся, рекомендуємо розповісти дитині подробиці про те, куди ви ходили і що робили, а також запитати, що вона робила, поки вас не було. Подібні розмови можуть допомогти полегшити будь-яку тривогу, яку дитина може відчувати, коли залишається в незнайомому середовищі.

Відправляти свою дитину з вадами зору в перший день школи або дитячого садка може бути страшним моментом для багатьох батьків. Початок підготовки на ранній стадії вашої дитини не тільки зміцнить її власну впевненість у своїй здатності вчитися та розвиватися самостійно, але й вашу.   

Логотип FIXOPTIC

Ми завжди готові допомогти вам у всіх питаннях пов'язаних з окулярами

Карта сайта
Корисне
Ми на карті

Кошик

Кошик порожній

Бажання

Список бажаних товарів чистий

Мій кабінет