Логотип FIXOPTIC

Ми завжди готові допомогти вам у всіх питаннях пов'язаних з окулярами

Месенджери
Понеділок - П'ятниця 
9:00  – 17:00 
м. Київ, вул. Гаспринського, 15

Виберіть свою мову

(068)-687-59-09 Пн-Пт: 10.00-17.00

Виберіть свою мову

Все, що вам потрібно знати про зір вашої дитини

Дитячі очі

Коли дитина вперше відкриває очі та встановлює зоровий контакт, це один із найкращих моментів, які можуть пережити молоді батьки. Але не турбуйтеся, якщо цей момент не станеться відразу.

Щоб розвинути зір дитини, знадобиться деякий час. У перший тиждень життя малюки не бачать багато деталей. Їхній перший погляд на світ нечіткий і лише у відтінках сірого.

Для повного розвитку зору у новонародженого потрібно кілька місяців. Знання основних етапів розвитку зору вашої дитини — і того, що ви можете зробити, щоб допомогти цьому — гарантує, що ваша дитина бачитеме належним чином і насолоджуватиметься світом навкруги якомога швидше.

Розвиток зору дитини починається під час вагітності

Зір вашої дитини починає розвиватися ще до народження.

Те, як ви доглядаєте за власним тілом під час вагітності, надзвичайно важливо для розвитку тіла та розуму вашої дитини, включаючи очі та центри зору в мозку .

Обов’язково дотримуйтеся вказівок вашого акушера-гінеколога щодо правильного харчування, включно з добавками, і відпочивайте під час вагітності.

Уникайте куріння та вживання алкоголю чи наркотиків під час вагітності, оскільки ці токсини можуть спричинити численні проблеми для вашої дитини, включаючи серйозні проблеми із зором.

Куріння особливо небезпечно під час вагітності, оскільки сигаретний дим містить приблизно 3000 різних хімічних речовин, які потенційно можуть завдати шкоди людині, включаючи чадний газ, відомий фетальний токсин.

Навіть прийом таких звичайних ліків, як аспірин, може бути небезпечним для вашої дитини, коли ви вагітні, збільшуючи ризик низької ваги при народженні та проблем під час пологів. Низька вага при народженні пов’язана з підвищеним ризиком проблем із зором у немовлят.

Завжди проконсультуйтеся зі своїм акушером-гінекологом, перш ніж приймати будь-які ліки під час вагітності, включаючи безрецептурні ліки, трав’яні добавки та інші безрецептурні засоби.

Зір новонародженого при народженні

Незабаром після народження ваш лікар коротко огляне очі вашої дитини, щоб виключити ознаки вродженої катаракти або інших серйозних неонатальних проблем з очима. Хоча такі проблеми з очима трапляються рідко, їх необхідно виявляти та лікувати рано, щоб мінімізувати їхній вплив на розвиток зору вашої дитини.

Зазвичай на очі новонародженого наносять мазь з антибіотиками, щоб запобігти зараженню очей бактеріями, присутніми в родових шляхах.

При народженні ваша дитина бачить лише чорний, білий і відтінки сірого, оскільки нервові клітини, які контролюють зір у сітківці ока та мозку, ще не повністю розвинені.

На цьому етапі очі новонародженого не можуть сфокусуватися на близьких предметах. Не хвилюйтеся, якщо здається, що ваша дитина не «фокусується» на предметах, включно з вашим обличчям. Просто потрібен час.

Незважаючи на ці візуальні обмеження, дослідження показують, що протягом кількох днів після народження немовлята воліють дивитися на зображення обличчя своєї матері, ніж обличчя незнайомої людини.

Дослідники вважають, що ця перевага залежить від великих, висококонтрастних подразників, таких як межа лінії волосся матері та її обличчя. Згідно з дослідженнями, якщо ці кордони були замасковані шарфом або шапочкою для купання, у немовлят зникало бажання дивитися на обличчя матері.

Щоб заохотити візуальне спілкування з новонародженою дитиною, намагайтеся залишати свою зачіску незмінною та не змінюйте свій зовнішній вигляд.

Одна річ, яку ви можете помітити у свого новонародженого сина чи дочки, це те, наскільки великі їхні очі. Це пояснюється тим, що нормальний розвиток немовляти відбувається з голови вниз.

При народженні очі вашої дитини становлять вже 65% від розміру дорослого!

Очі вашої дитини: перший місяць

Очі вашої дитини не дуже чутливі до світла в перший місяць після народження.

Насправді кількість світла, необхідна місячній дитині, щоб усвідомити наявність світла, у 50 разів більша, ніж у дорослої людини.

Це означає, що в дитячій можна залишити ввімкнене світло. Це не вплине на їхню здатність спати, і це може запобігти вам від удару пальцем ноги в темній кімнаті.)

Немовлята дуже швидко починають розвивати здатність бачити кольори. Через тиждень після народження вони можуть бачити червоний, помаранчевий, жовтий і зелений, але вашій дитині потрібно трохи більше часу, щоб побачити синій і фіолетовий.

Тому що синє світло має коротшу довжину хвилі, і в людському оці існує менше рецепторів для сприйняття синього світла.

Не хвилюйтеся, якщо на ранньому етапі очі вашої дитини не завжди працюють як одна команда.

Одне око може час від часу зміщуватися від центру. Це нормально, але якщо ви бачите велике та постійне зміщення, повідомте свого офтальмолога.

Поради

Щоб стимулювати зір вашої дитини в цей період:

  • Прикрасьте дитячу кімнату яскравими, веселими кольорами.

  • Додайте при можливості меблі контрастних кольорів і форм.

  • Спробуйте повісити яскраві мигаючі іграшки різних кольорів і форм.

2 і 3 місяці

Протягом другого та третього місяців зір дитини значно покращується. У цей період у немовлят розвивається гострота зору, і їхні очі починають краще рухатися як команда.

До цього моменту ваша дитина повинна стежити очима за рухомими об’єктами та тягнутися до того, що вона бачить.

Немовлята на цьому етапі розвитку вчаться переводити погляд з одного предмета на інший, не рухаючи головою.

Тепер їхні очі стають більш чутливими до світла. У 3 місяці світловий поріг немовляти лише в 10 разів перевищує світловий поріг дорослої людини. Тепер ви можете трохи приглушити світло, поки вони сплять.

Поради

Щоб стимулювати розвиток зору вашої 2-3-місячної дитини, оптометристи рекомендують:

  • Додайте нові предмети в їхню кімнату або часто змінюйте розташування існуючих предметів, включаючи дитяче ліжечко.

  • Розмовляйте з малюком, ходячи по кімнаті.

  • Увімкніть нічник, щоб забезпечити візуальну стимуляцію, коли ваша дитина не спить у своєму ліжечку.

  • Нехай ваша дитина повзає. Хоча немовлят слід класти спати на спину, щоб зменшити ризик синдрому раптової дитячої смерті (СВДС), покладіть їх на живіт, коли вони не сплять, і ви зможете за ними наглядати. Це забезпечує важливі зорові та моторні переживання.

Місяці 4-6

У віці 6 місяців відбувся значний прогрес у зорових центрах мозку, що дозволило вашій дитині бачити більш чітко та рухати очима швидше й точніше, коли вона стежить за рухомими об’єктами.

Гострота зору покращується приблизно у віці 6 місяців. Кольоровий зір також має бути подібним до дорослого, щоб ваша дитина могла бачити всі кольори веселки.

Діти також мають кращу координацію рук і очей у віці від 4 до 6 місяців, що дозволяє їм швидко знаходити та брати предмети. Це включає в себе точне спрямування пляшки — і багато іншого — до рота.

Шість місяців також є важливою віхою, тому що саме тоді ваша дитина має пройти перший очний огляд (якщо ускладнення не виникнуть раніше).

Незважаючи на те, що ваша дитина не може прочитати літери на таблиці, ваш офтальмолог може провести невербальне тестування, щоб оцінити її гостроту зору, виявити короткозорість, далекозорість і астигматизм, також оцінити об’єднання та вирівнювання очей.

Під час цього огляду ваш офтальмолог також перевірить здоров’я очей вашої дитини та виявить усе, що може заважати нормальному та постійному розвитку зору.

Для найретельнішого обстеження очей вашої 6-місячної дитини ви можете звернутися до офтальмолога, який спеціалізується на розвитку зору та розвитку зору у дітей.

7-12 місяців

Тепер ваша дитина рухлива, повзає та долає більшу відстань, ніж ви могли собі уявити. Вони краще оцінюють відстань і точніше хапають і кидають предмети.

Це важливий період розвитку вашої дитини. На цьому етапі немовлята розвивають краще загальне усвідомлення свого тіла та вчаться координувати свій зір із рухами.

Це також час, який вимагає від вас більшої старанності, щоб уберегти дитину від шкоди.

Удари, синці, травми очей та інші серйозні нещасні випадки можуть статися, коли вони починають фізично досліджувати навколишнє середовище. Зокрема, тримайте шафи на замках і встановіть бар’єри перед сходами.

Не хвилюйтеся, якщо очі вашої дитини почали змінювати колір.

Більшість немовлят народжуються з блакитними очима, тому що темні пігменти в райдужній оболонці не повністю розвинені при народженні. З часом утворюється більше темного пігменту, який може змінити колір очей вашої дитини з блакитного на коричневий, зелений, сірий або суміші кольорів.

Поради

Щоб стимулювати розвиток координації очей і рук вашої дитини:

  • Опустіться разом з дитиною на підлогу та спонукайте її повзти до предметів.

  • Покладіть улюблену іграшку на підлогу поза межами досяжності та спонукайте їх дістати її.

  • Забезпечте їм багато безпечних предметів та іграшок, які вони зможуть розбирати та складати.

Проблеми з вирівнюванням очей

Обов’язково зверніть увагу на те, наскільки добре очі вашої дитини працюють разом як одна команда.

Косоокість - це термін для неправильного розташування очей. Важливо виявити та лікувати це рано, щоб зір вашої дитини правильно розвивався на обидва ока.

Залишене без лікування косоокість може призвести до амбліопії, широко відомої як «ліниве око».

Очі новонародженого займають кілька місяців, щоб розвинути навички координації, але не соромтеся звернутися до свого педіатра або офтальмолога, якщо ви відчуваєте, що одне око вашої дитини неправильно розташоване або не рухається синхронно з іншим оком.

Недоношені діти та проблеми із зором

Середня тривалість нормальної вагітності становить приблизно 40 тижнів. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, діти, народжені до 37 тижня вагітності, вважаються недоношеними .

Куріння під час вагітності значно підвищує ризик передчасних пологів.

Недоношені діти мають більший ризик проблем із очима, ніж доношені діти, і шанси зростають, чим раніше народжується дитина.

Дві проблеми із зором частіше зустрічаються у недоношених дітей:

Ретинопатія недоношених

Ретинопатія — це аномальне заміщення нормальної тканини сітківки фіброзною тканиною та кровоносними судинами. Це може спричинити утворення рубців на сітківці, поганий зір і відшарування сітківки. У важких випадках ретинопатія недоношених може призвести до сліпоти.

Усі недоношені діти знаходяться в групі ризику. Дуже низька вага при народженні є додатковим фактором ризику, особливо якщо відразу після народження необхідно помістити дитину в середовище з високим вмістом кисню.

Якщо ваша дитина народилася передчасно, попросіть свого акушера направити вас до дитячого офтальмолога , щоб він міг провести внутрішній огляд очей і виключити ретинопатію.

Ністагм

Ністагм - це мимовільний рух обох очей вперед-назад.

У більшості випадків ністагм змушує очі повільно рухатися в одному напрямку, а потім «стрибати» назад в іншому напрямку. Рухи очей зазвичай горизонтальні, але вони також можуть бути діагональними або обертальними.

Ністагм може бути присутнім при народженні або розвинутися через кілька тижнів або місяців. Фактори ризику включають альбінізм, вроджену катаракту та неповний розвиток зорового нерва.

Інтенсивність рухів очей зазвичай визначає, наскільки це вплине на зір і розвиток зору дитини.

Якщо у вашої дитини з’являються ознаки ністагму, якомога швидше зверніться до дитячого офтальмолога.

Логотип FIXOPTIC

Ми завжди готові допомогти вам у всіх питаннях пов'язаних з окулярами

Карта сайта

Ми на карті